[Nameplate] Fair ~ 62°F  
High: 72°F ~ Low: 44°F
Saturday, Apr. 19, 2014

Election Filings

Wednesday, February 20, 2008

Filings with the Greene County Clerk's office for the May 6 Primary Election as of 4 p.m. Wednesday, Feb. 20. The filing period for the primary election opened Jan. 23 and will continue until noon on Friday. The General Election will be conducted Nov. 4.

Greene Superior Court Judge

Dena Martin -- Republican

David Powell -- Republican

Karen R. Strueh -- Democrat

Greene County Commissioner

District 1

Kermit E. Holtsclaw -- Democrat
Marvin Hash -- Democrat

Charles Bennett -- Democrat

Kathleen "Kathy" Crouch -- Republican*

District 2

LarryD. Hasler -- Democrat*

Willard G. Neill -- Republican

Nathan L. Abrams -- Republican

Terry G. Feutz -- Democrat

Darin S. Stalcup -- Republican

Steve Lindsey -- Democrat

County Council At Large

William L. "Butch" Brown -- Democrat*

Ken Gremore --Republican*

Jerry R. Frye -- Republican

Ed Michael -- Republican*

Rae Della Cravens -- Democrat

David "Scott" Richards -- Democrat

Carolyn White -- Republican

Greene County Treasurer

Shelby K. Meurer -- Democrat

Susan Fowler -- Republican

Stuart Dowden -- Republican

Greene County Surveyor

Ira "Butch" Wright -- Republican*

Timothy E. Jones -- Democrat

James Tibbett -- Democrat

Precinct Committeeman

Willard G. Neill - Highland -- Republican

John Fowler - Taylor -- Republican

John W. Combs - Richland 1 -- Republican

Gerhardt Verseman - Wright 3 -- Republican

Lavon Yoho - Beech Creek 2 -- Republican

Donald Otto Prow -- Beech Creek 1 -- Republican

William Fish -- Stockton 5 -- Republican

Betty Jo Dean -- Richland 3 -- Republican

Kelly D. Foglesong -- Stockton 4 -- Republican

Melanie Graves -- Grant -- Republican

Frances Dayhoff -- Smith -- Republican

Roy Chapman -- Stockton 3 -- Republican

Marvin Ducharme -- Center 1 -- Republican

Paul Frederick Clark II -- Stockton 7 -- Republican

Bob Smiley -- Stockton 7 -- Republican

Russell J. Huffman -- Richland 4 -- Republican

Benny Craig -- Jackson -- Republican

Richard Allen -- Cass -- Republican

Theodore James Powell -- Jefferson 2 -- Republican

Keith Long -- Richland 2 -- Republican

State Convention Delegate

Lavon Yoho -- Republican

Donald Otto Prow -- Republican

Mary Putney -- Democrat

Jeff Lehman -- Democrat

Tommy L. Jones -- Democrat

Michael R. Hennette -- Democrat

Rita Hennette -- Democrat

Roy Terrell, Sr. -- Democrat

Bob Smiley -- Republican

Sally L. Neill -- Republican

Bloomfield School Board

At Large (Non-partisan)

Robert S. "Bob" Kirk*

Steven E. Jones

Dwayne E. Hostetter

Willard R. Norris

John W. Combs

Homer Abrams

District 1

Steve Dowden*

At Large

Eric Moody*

White River Valley School Board

District 3

Andrew Graves*

District 5

Glen Cundiff*

MSD of Shakamak School Board

District 1 (Lewis Township)

Loren B. Holdaway

District 3 (Wright Township)

Brian L. Stockrahm*

Barbara Joyner

Linton-Stockton School Board

District 1

George Skeel

District 2

Robert Good

*Denotes incumbant